Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене със стар хляб - за кои растения е най-добро

09 юни 2024, 10:44 часа

Хлябът, познат продукт на нашата трапеза, се оказва полезен не само като храна, но и като тор за растенията. Неслучайно градинарите с опит никога не изхвърлят стария хляб, а го използват за торене на растенията в градината. Този тор е най-подходящ за домати, краставици, цветя, ягодоплодни храсти.

Тор от стар хляб - за кои растения е най-подходящ

Доматите са много отзивчиви към този тор. Съдържащата се в него мая насърчава активния растеж на кореновата система и подобрява метаболизма в растенията. За да приготвите тор за домати, можете да залеете нарязания хляб с вода и да го оставите за няколко дни, за да ферментира. Получената инфузия трябва да се разреди с вода и да се използва за поливане в корените на растенията. Торенето с хляб прави доматите по-устойчиви на болести и увеличава добива.

Как трябва да се тори с дървесна пепел?

Краставиците също реагират добре на торене с хляб. Хлебната инфузия помага за укрепване на кореновата система и стимулира растежа на нови издънки. При редовна употреба на този тор краставиците стават по-сочни и вкусни. За да приготвите инфузията, трябва да използвате черен хляб, който съдържа повече хранителни вещества. Инфузията се приготвя по подобен начин - хлябът се залива с вода и се кисне в продължение на няколко дни, след което се използва за поливане на растенията.

Цъфтящи растения като рози, мушкато и теменужки също могат да се възползват от тора за хляб. Хлебната инфузия помага за подобряване на цъфтежа и прави цветята по-жизнени и здрави. Този тор трябва да се прилага умерено, за да се предотврати пренасищане на почвата с хранителни вещества. Инфузията трябва да се приготви в пропорции едно към едно и да се полива в корените на растенията.

Стайни растения като фикус, драцена и спатифилум също реагират положително на този тор. Хлебната инфузия помага за подобряване на структурата на почвата и стимулира растежа на растенията. Стайните растения, които получават зърнени торове, стават по-зелени и по-здрави. За да приготвите инфузията, можете да използвате сух хляб, който се залива с вода и се кисне в продължение на няколко дни.

Ягодоплодни храсти като малини, цариградско грозде и касис също могат да се торят с инфузия от хляб. Този тор помага за укрепване на кореновата система и подобряване на плододаването. Плодовете стават по-големи и по-сладки. За подхранване на храсти се препоръчва да се използва инфузия на хляб, приготвена в големи обеми, за да се осигури достатъчно количество тор за всички растения.

Използването на този тор има положителен ефект върху структурата на почвата. Дрождите и полезните микроорганизми, съдържащи се в хляба, активират процесите на разграждане на органичните вещества, подобряват аерацията и водопропускливостта на почвата. Това е особено важно за плътни и тежки почви, които често страдат от недостиг на кислород. Този тор спомага за подобряване на плодородието на почвата и създава благоприятни условия за растеж на растенията.

Как се приготвя тор от стар хляб и колко често се използва?

За да приготвите хлебна инфузия, трябва да използвате пресен или сух хляб. Черният хляб е най-добър, защото съдържа повече хранителни вещества. Хлябът се залива с вода в съотношение едно към едно и се оставя за няколко дни да ферментира. Получената инфузия трябва да се разреди с вода в съотношение едно към десет преди употреба.

Препоръчително е да използвате зърнен тор не повече от веднъж месечно. Прекомерната употреба може да доведе до пренасищане на почвата и до влошаване на състоянието на растенията.

Важно е да се следи реакцията на растенията към торене и да се коригира честотата на приложение в зависимост от тяхното състояние. Зърненият тор е особено полезен в периода на активен растеж на растенията и преди цъфтежа.

Как се прави листно торене на домати

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес